Prvi utisak kada neko pomene Veriju (Veria) jeste proleće i ogromna polja rascvetalih breskvi. Vi krenete na put a Verija je u blizini i onda se samo smenjuju polja i polja prepuna cvetova. Nije slučajno što Herodot pominje da su na ovim mestima bili čuveni „Midini vrtovi“. Duga asocijacija na Veriju je kolač ravani. Ovaj kolač je nastao ovde i krenuo dalje po Grčkoj da se pravi. U 14. veku u dva navrata pripadala je Srbima u okviru vladavine Stefana Dušana i Stefana Uroša iz dinastije Nemanjića.
Po mom mišljenju Veriju bi trebalo obići u zajedno sa Nausom ili Edesom. Najbolje vreme za obilazak je prelazak mart-april upravo zbog prizora rascvetale breskve. Istorijske činjenice o Veriji govore da je ovo veoma stari grad koji je u periodu od 11. do 14. veka bio treći najvažniji grad u Vizantijskom carstvu, odmah nakon Konstantinopolja i Soluna. Zbog velikog broja vizantijskih crkava nazivan je kao “mali Jerusalim”. Tokom Vizantijskog i Otomanskog perioda, Verija je bila centar grčke kulture i učenja.
Delovi grada Makariotisa (Makariotissa), Kiriotisa (Kyriotissa) i Panagia Dexia sadrži tradicionalne delove sa starim kućama. Danas ovi stari delovi grada na nekim mestima deluju dosta zapušteno i potrebna je hitna intervencija da se zaštiti od propadanja. U Makariotisi se nalazi veliki broj vizantijskih i posle vizantijskih crkava. Kvart Barbuta (Barbouta) sadrži ostatke šarenolike jevrejske četvrti oko Jevrejske sinagoge. Svi delovi starog grada deluju jako lepo.
Novi deo grada ima glavni park na visoravni sa koje posmatrate u nedogled ravna zelena polja. U centru grada se može videti popločanje stare rimske ulice Egnatia iz 2. veka pre nove ere. Oltar Apostola Pavla (Tribune of Apostle Paul) je mesto na kom se se Verinjani prvi put upoznali sa hrišćanstvom od apostola Pavla. Ovaj deo grada je tokom godine mesto na kom se dešavaju mnogobrojne kulturne, religijske i obrazovne manifestacije posvećene apostolu i njegovom delu. Svakog juna se organizuje festival “Pavleia”, koji traje mesec dana i gde je najbitnije dešavanje 29. juna na dan Svetog Pavla. Postoji i dosta objekata iz Otomanskog perioda. Jako dobar sajt gde je sve objašnjeno o Veriji kao i šta treba da se obiđe Homepage – Discover Veria.
PROČITAJ VIŠE:
• Vergina na 15 minuta vožnje
U blizini Verije nalazi se Vergina u kojoj je otkrivena grobnica Filipa II, oca Aleksandra Makedonskog. Ovde možete obići muzej kraljevskih grobnica Vergine (Museum of the Royal Tombs).
• Neolitsko nalazište Nea Nikomedia
Na 20 minuta vožnje nalazi se neolitsko nalaziste Nea Nikomedeia, staro oko 9000 godina (Neolithic Settlement of Nea Nicomedia). Pre obilaska proveriti da li se može obići ili je zaraslo travom.
GALERIJA: