Nausa (Naoussa) je omanji planinski grad, izgrađen u podnožju planine Vermio. Nalazi se na 90 km od Soluna i poznata je najpre kao vazdušna banja, zatim prolećnom karnevalu Janjičari i bule (Genitsaroi and Boulas), lokalnoj sorti vina Xinomavro i obližnjoj Aristotelovoj školi u kojoj se podučavao Aleksandar Makedonski. Ovo je interesantna destinacija za porodična putovanja, za starije i za mlade osobe koje vole mirno prirodno okruženje (osim u dane karnevala).
Karneval Janjičari i bule je stari običaj, nastao u vreme kada su Turci živeli ovde. Danas ga održavaju mladi momci, lokalni stanovnici Nause, koji sa ponosom neguju ovu tradiciju. Dani neposredno pred održavanje karnevala ispunjeni su uzbuđenjem lokalnog stanovništva koji vole ovaj običaj i ne propuštaju ga. Manifestacija traje dva vikenda zaredom pred početak Vaskršnjeg posta i završava u nedlju pred sami čisti ponedeljak (prvi dan posta). Ulice su prepune postavljenim roštiljima za suvlaki, sa kojim se tradicionalno označava kraj mrsnog perioda.
A odakle je sve počelo? Turci su pokušali da mušku decu iz Nause povedu u janjičare. Momci su odbili i ubili sultanskog izaslanika, a zatim pobegli u planine gde su ih Turci tražili i ubijali. Godinu dana nakon toga, nisu želeli da tuguju i odlučili su da se spuste u grad da vide porodicu i da se opskrbe hranom. Obukli su svoju uniformu i stavili masku na lice koja se zove “Prosopo” (u prevodu “lice”), kako bi sakrili svoj identitet od Turaka. Na grudi su zakačili srebrnjake kao štit i ovako prerušeni se vratili u grad da pregovaraju sa Turcima da su došli u miru po zalihe, gde bi samo vođa otkrio svoj identitet pred Turcima. U grupi je uvek postojala i bula – muškarac obučen kao žena, što je predstavljalo radost i prijateljstvo, i on je imao svoju ulogu da poslužuje vođe.
Simbolika ovakog odevanja je u neizvesnosti da li će se vratiti živi. Bela boja Prosopa predstavlja smrt, dok crvena simbolizuje vaskrsenje. Četiri metra duga marama koja obavija Prosopo, predstavlja pokrov koji obavija pokojnika. Brkovi su oblikovani uspravno, kao znak prkosa Nausovaca prema Turcima, a broš na glavi simbolizuje novčić za skeledžiju koji prenosi dušu u zagrobni život.
Prvog dana karnevala momci se ujutru oblače i opraštaju od majki, kao da ih poslednji put vide jer se verovalo da kad odu da se neće vratiti. Povorka kreće sa janjičarima i bulom (i dalje muškarac ima ulogu bule) i prati ih muzika na tri instrumenta, najpre buzuki i na kraju “zournas” i “daouli” (vrsta bubnja koji svira smrtnu muziku). Janjičari, celu povorku od ujutru do popodne, u rukama nose mačeve, držeći u prstima naopačke. Nakon dolaska do gradske većnice, mole se i zatim vođa izlazi pred gradonačelnika da traži dozvolu da grupa sprovede tradiciju. Nakon odobravanja rukovanjem počinje ples janjičara kroz ulice Nause. Poslednji dan karnevala se skidaju maske i otkrivaju se identiteti momaka. Nakon toga proslava se nastavlja dugo u noć. Za one koji su više zainteresovani mogu posetiti Muzej istorije i folklora u Nausi.
PROČITAJ VIŠE:
• Čist vazduh i park prirode Agios Nikolaos
Na par kilometara od centra Nause nalazi se park prirode Agios Nikolaos koji Grci često obilaze radi vazdušne terapije. Park Agios Nikolaos moze biti idealan beg od vrućine. Ledeni slapovi i rečice koje presecaju ovaj park nateraće vas da se ogrnete. Ovu prelepu prirodu pored setnje mozete iskoristiti i kao piknik. Ukoliko niste pošli spremni za piknik, na izlazu iz parka postoji par restorana.
• Aristotelova škola
U blizini se nalaze ostaci starog grada Mieze. Ovde se nalazi Aristotelova škola u kojoj je podučavao mladog Aleksandra Makedonskog i romanska grobnica koja na svojoj fasadi oslikava antička verovanja o suđenju duše.
• Ski centri u blizini
Nausa može biti mesto odsedanja zimi jer se u blizini nalaze dva ski centra, Seli i Pigadia.
• I još po nešto…
U Nausi postoje mnogobrojne hiking ture. Za degustaciju vina najbolje je posetiti neku od lokalnih porodičnih vinarija. U Nausi se nalazi spomenik koji označava masakr nad lokalnim stanvništvom počinjen od strane Turaka u 1822. godini, koji su na ovaj način pokušali da uguše borbu protiv Otomanske vlasti.
GALERIJA: