Preko dana azurno plave plaže uz zvuke Abbe, velika hora u kojoj na svakom mestu imate prelep prizor kao iz bajke, zelenilo, tradicionalna hrana, aktivacija i istraživanje a uveče pravi raj po svačijoj meri: rebetiko večere uz grčke plesove, koktel barovi sa elektro muzikom, pabovi ili lokalna diskoteka sa starim hitovima. Prelepo ostrvo na koje niko neće ostati imun. Jako bujna visoka vegetacija i miris borovine na svakom koraku.Grci su i pre znali šta ovo ostrvo može da ponudi, alinakon slave koje doživljava nakon izlaska filma Mamma Mia (2007. godine), ovo ostrvo posećuju daleki turisti. Nudi jako puno sadržaja, jako puno pešačenja i jako puno uživanja.
Osvrnula bih se najpre na istoriju ovog ostrva koje većinom zanemarujemo u pokušaju obilaska svih prelepih plaza. Ostrvo je u 4. veku p.n.e. bilo izuzetno značajno. Ovde se proizvodilo vino koje je prodavano duž celog sredozemlja i Crnog mora. Karakteristične amfore Skopelosa (i Alonisosa-ostrvo pored) pronađene su u jako udaljenim zemljama Evrope, čak i u Rusiji. Sama činjenica da je u to vreme ovo ostrvo imao ovako razvijenu trgovinu, daje zaključak da je bilo izuzetno napredno. Zahvaljujući ovome, već u prvoj Atinskoj ligi je imalo značajnu poziciju i davalo veliki novčani doprinos. Takođe, prvi zlatni osvajač u olimpijskim trkama Agnon je odavde. Po njemu je jedan deo nazvan Agnondas, navodno ovde se iskrcao nakon čuvene pobede.
Tokom 16. veka ostrvo postaje poznato po pravljenju brodova koji su odlazili čak do Kube i tada se pojavljuju bogate porodice brodogradilaca. U kući pesnika Pavlosa Nirvane, pored života pesnika, možete pronaći dosta istorijskih informacija o ostrvu, dok kuća Vakratsas daće vam uvid u život bogate porodice brodogradilaca iz 18. veka. Ovde se pored života dobrostojeće porodice, može saznati o 7 haljina koju je svaka žena Skopelosa nosila. Svaka je služila određenoj prigodbi: od haljine za kuću do bogato vezane venčanice, koja je rađena po uzoru na venčanice Evropskih zemalja. Interesantno da je venčanica bila crne boje. Kao odgovor na ovo dobili smo da je u to vreme (18. vek) teško bilo doći do raznobojnih materijala.
Hora ostrva se zove Skopelos, kao i samo ostrvo i dosta je velika. Teško da se cela može prepešačiti. Prepuna je sadržaja za turiste i za lokalce: juvelirnice, restorani, barovi, frizer, fotograf i sl. Hora je i glavna luka ostrva, pored manjih luka koje su uglavnom namenjene za ribarstvo ili za manje jahte u toku sezone. Cene na ostrvu su jače, ali ne nešto preterano u odnosu na Halkidiki u sezoni, recimo malo veće. U hori je jako prijatna atmosfera. Iako ima jako puno turista ali nije glasno, i tako sa vremena na vreme iznenadi vas momenat lokalnog života. Da li je to ujutru kada vozač autobusa čisti svoj autobus ili monah koji se penje stepenicama. Svuda su postavljene saksije sa cvećem koje dodatno ulepšavaju već prelep prizor. Lokalci su jako pristupačni. Ono što je malo zeznuto je navigacija. Ulice hore su jako zbijene i navigacija ne funkcioniše baš kako treba. Gorni delovi grada ne deluju toliko doterano. Ovde ćete naići na male kućice koje deluju zapuštenije u odnosu na donji deo. Izgleda kao da je donji deo turistički a gornji lokalni.
Na ostrvu postoje veliki marketi koji su malo dalje, u samom gradu postoje male piljare do kojih vas deli 1000 stepenika. Malo se mora planirati nabavka.
Severni deo ostrva je mirniji, privatniji dok je južni više posećen -ovim delom ide gradski prevoz i put je noviji. Na severnom delu nalazi se čuvena crkva Agios Ioannis koja deluje nestvarno.
Drugi grad po veličini je Glosa (Glossa – gr. jezik). Navodno ime je dobila po izreci “ispadne ti jezik dok se popenješ”, što ii ma istine. Deluje strmije od Hore i duhom je dosta drugačija. Ima više namenu stanovanja sa dosta lokalaca i može se osetiti pravi život ostrva. Jako je lepa i dosta stranaca upravo preferira da boravi u Glosi. Ima svoje tavernice, suvenirnice i barove kao hora ali ipak nije toliko “holivud” kao hora. Iz Glose je prelepo gledati zalazak sunca. Treći grad u kome možete imati večeru sa jako lepim pogledom na luku i more je Nea Klima, koja poseduje par restorana na samoj obali u kojima se služi i morska hrana. Na celom ostrvu dosta kuća pripada strancima, koji su se zaljubili u ovo mesto i odlučili na kupe kuću ovde. Takođe, većina turista na ostrvu su parovi, i mlađi i stariji.
Od tradicionalnih stvari na ostrvu, Skopelopita je jedno od jela karakteristično za ovo područje. U pitanju je zvrk pita (bosanski rečeno) koja je prži u ulju. Tradicionalna varijanta je slana – punjena kozijim sirom i slatka varijanta sa mlekom. Postoje i opcije sa lukom, paprikom i sirom, šunkom, tikvicama ukoliko odete do lokalne pekare (mesta za hranu preporučena dole). Na ostrvu u prodavnicama dominiraju slatka i džemovi od šljiva, narandže, mandarine, jagode, breskve i sl. Ostrvo se nakon zaraze u 18. veku koja je potpuno uništila vinograde, posvetilo šljivama najviše. Do dana današnjeg nije se oporavilo od ove zaraze i vino se više ne proizvodi toliko, sem u nekim porodičnim vinarijama, do kojih se ne može lako doći i to su neke male količine. Eventualno ako vam se pruži prilika da probate lokalno vino u nekom restoranu. Takođe kao nešto karakteristično za ostrvo izdvaja se slatko od badema (gr. amugdalato, ne dopada se baš svima) i preukusne slatke kuglice i rozedes.
Plaže na ostrvu su sa sitnim kamenjem, dosta sitnim kao plaža Kastani ili malo krupnijim, ali svakako na svakoj od plaža se može uživati in a peškiru i nije potrebna ležaljka. Do svake se mora pešačiti. Kraće i veće distance od parkinga ili autobuskog stajališta. Voda je na svim plažama tirkizno plava i jako čista. Zbog visokog i gustog zelenila stalno je prisutan miris borovine.
Ako volite tirkizno more, izolaciju na ostrvu i malo istraživanja, ovo je pravi izbor za letovanje. Možda malo vam presedne ABBA muzika koja dopire sa brodova, ali ući će vam u uši i pevušićete i sami na svakom koraku, i poješćete dosta skopelopita i girosa, da se oporavite nakon svakog pešačenja.
PROČITAJ VIŠE:
• Preporuka za plaže
Na prvo mesto stavljam Amarandos. U pitanju je “plaža” gde se sunčate na steni. Definitivno jedan od najboljih momenata sa Skopelosa. Kao mali avanturisti sa kamenja skacete u do sada najcistiju azurnu boju mora. Ispod se sve vidi. Cipele za vodu su obavezne. Zelenilo ima zuto-zelenu boju, azurna boja mora i bele stene. Odavde se vidi par pecina. I poneti masku za ronjenje. Nema previse ljudi, jer je potrebno da se pešači od Agnontasa (ako nemate auto). Sunčanje ispod dva bora koji su postali prepoznatljiv simbol ostrva sa prelepim mirisom i u prozirnoj tirkiznoj vodi. Do plaže je kupalište sa pećinom koje je takođe fenomenalno. Nema bara u blizini, samo ste vi i prelepa priroda. Druga opcija je plaža Hovolo blizu naselja Nea Klima. Prelepa plaža koja se sastoji iz nekoliko povezanih manjih plažica a okružena stenama. Plaža je jako velika i pre nje postoji veliki otvoreni parking. Od parkinga kreće putešestvije do plaže, preko kamenja i kroz vodu, gde vam je potrebna obuća za vodu. Plaža je mešano peskovito-šljunkovita. Vredna je ovog pešačenja a kasnije u povratku možete sesti u neki od restorana u Nea Klimi, (da se ne zbunite Nea Klima ima i dugi naziv kod lokalaca – Elia, koji piše na gradskom prevozu). Treća opcija je plaža Kastani koja ima najsitnije kamenčiće od svih a koju zovu Mamma Mia plaža (ovde su snimane scene Does zour mother know i Lay all your love on me). Prelepa plaža sa prelepom vodom. Postoji veliki bar. Jedino što može da pokvari utisak o ovoj plaži jesu prevelike gužve, naročito kad brod iskrca turiste na sat vremena da se okupaju. Ovde jedino možete izbeći gužvu ako malo poranite do prve ture. Četvrta opcija su plaže Spillia i Perivoliou. Prelepe plaže ako iznajmite auto. Do Spillie se pešači 15 minuta kroz šumu i možda je ona malo napornija za obići. Manja je i nema bar. Perivoliou plaža se sastoji od više manjih plaža-uvalica ii ma presladak bar na vrhu litice koji gleda ka moru. Perivolou nakon nekih 2m dubine ima ježeve koji se jasno vide kroz vodu, ali na ovim dubinama već morate plivati. Ali obe plaže su jako dobre i nisu monotone – možete da obilazite okolo po kamenju i da istražujete. Plaža Milia je interesantna. Dosta je prostrana i ima kamenje u vodi koje je ispresecano stazama da se uđe u vodu. Plaže koja se dosta savetuju i najbliže su gradu je Stafilos i odmah do nje plaža Velanio (nudistička navodno, u stvarnosti ne baš). Lično meni se nije toliko dopalo. Svakako lepša je Velanio. Dosta treba da se pešači do njih a parking u blizini se plaća. Ostale plaže koje su ok su Glisteri – ko voli prostrane barove sa kompletnim sadržajem tipa bar, tuš, wc i sl. i plaža Panormos koja je dobra porodice sa malom decom – široka je, postoji veliki bar ali i jako puno mesta za peškire i nema pešačenja, jer je odmah do puta.
• Najbolje vreme za odlazak
Sporadska ostrva je definitivno najbolje ostaviti za sami kraj avgusta – početak septembra. Čak je i početkom septembra gužva. Za one kojima nije problem, sredina septembra je najbolji izbor. Ovo je jako posećeno ostrvo, sa većinom turista iz Engleske i Amerike.
• Kako doći i saobraćaj na ostrvu
• Kako doći i saobraćaj na ostrvu
Do Skopelosa se može doći trajektima iz Atine, Volosa i Soluna. Iz Soluna postoji dnevno par trajekata, putovanje traje blizu 4 sata i cena karte po osobi je 115e povratna. Za auto je cena oko 140 eura u jednom smeru. Svakako može se otići bez auta jer postoji gradski prevoz na ostrvu koji vodi do najpoznatijih plaža a onda, da bi obišli dodatno šta vas interesuje, iznajmljivanje auta je 60+ eura sa minimalnim cenama za gorivo ukoliko uzmete hibrid. Autobus ima rutu južnom stranom ostrva a za severni deo morate imati auto. Dovoljno je da iznajmite auto 2 dana da bi ste videli ono što ne možete sa autobusom. Cene autobusa od 2 do 4e max u zavisnosti od daljine lokacije. Putevi na ostrvu su solidni. Severni deo je malo problematičniji. Svakakako je preporuka jako oprezno da se vozi, jer lokalci baš ne mare i rizikuju. Za iznajmljivanje broda potrebno je 200eura + gorivo.
• Preporuka za hranu i piće
Hora: Taverna Anatoli je mesto za večeru i rebetiko. Može se desiti da ovde čujete rebetiko maga ili njegovog sina. Rezervacije su obavezne a jako lepo je da je red za čekanje unutra, stoga dok čekate uživate u muzici i atmosferi. Donkey kafić je in mesto za zalazak sunca i koktel bar sa elektro muzikom uveče (maaaalo overpriced). Kohili pekara – bilo šta od peciva (hleb sa sirom je top) i kafa za poneti. Skopelitissa za slatka i slatkiše. Mihalis tradicionalna pekara sa skopelopitama u samom gradu (ima jače cene). Preporuka za probanje skopelopita je pre pekara na vrhu grada Rantistis Antonios sa većim brojem ukusa, povoljnijom cenom i u koju idu lokalci. Kafić koji je je obavezan je Big blue bar na litici (ne pomešati sa Blu bar u gradu). Ima najlepši pogled na celom Skopelosu a izgleda kao bar iz kraja gde se igra šah i sa sasvim pristojnim cenama. Predlog za džez bar The Beatnik a za izlazak i djuskanje do jutarnjih sati uz stare hitove – ScrewDriver bar. Spira za kraft pivo na samoj obali (jače cene).
Glosa: Jako ukusna hrana u malom baru To Louki uz zalazak sunca i nakon toga živa muzika u baru Rouga nakon 22h.
Nea Klima: Tsipouradiko Tasos na samoj obali uz prelep pogled na luku i more.
• Saveti
*crkvu Agios Ioannis najbolje posetiti nakon 18h zbog gužvi, vrućine i lepši je doživljaj pred zalazak sunca * Prema rečima lokalaca, nije preporučljivo da se u letnje vreme obilazi Sentoukia zbog zmija. Potrebna je posebna obuća da se zaštitite. A pešačenje nije moguće zaobići čak i kad idete sa autom. *Poneti udobnu obuću. Budete spremni na pešačenje uzbrdo (kao kod svakog ostrva). Ovde ne postoji nešto što želite da vidite a da nije baš uzbrdo. I može da bude klizavo. *Koliko dana je dovoljno na ostrvu da se obiđu atrakcije? Po mom mišljenju 6-7 dana sa dobrim planiranjem. *Poraniti na gradski prevoz 40 minuta. 30 minuta pre polaska autobusa svi staju u red i tako stojeći čekaju. I ne čekajte poslednji autobus u povratku. *rentanje auta preporuka agencija Car2Drive *obići severni deo ostrva, vredi. * iako je ostrvo jako zeleno i ima dosta uvalica u steni, ipak nijedovoljno da svi stanu u senku. Sunce je dosta jako i uvek gledati da imate svoj suncobran sa sobom ako ne želite da placate ležaljke.
• Plaćene ture za obilazak
Ovo je ono što većina turista koristi. Postoje ture za obilazak Skopelosa, ali i susednog Alonisosa (tekst o Alonisosu). Takođe, tu su i Mamma Mia ture, gde se samo obilaze mesta gde je sniman film. Ovi brodovi su uvek prepuni turista. Iz našeg iskustva, može da se organizuje obilazak Mamma Mia destinacija samostalno sa autobusom+auto jedan dan (do crkve Agios Ioannis).